Report of XL Sea Sun Festival (July 2019, Spain)

The July Sea Sun Festival was a great end to the festival season. Thanks to unique talents, it turned out to be very emotional and vibrant. By covering the audience with their strong positive energy, the participants created an incredible atmosphere of the holiday!

The international contest was held from 7 to 12 of July, 2019 and solemnly summed up the summer festival season of Fiestalonia.

Incredible dancers, great vocalists, virtuoso musicians showed their skills to the jury, met and learned from each other.

The leading choreographer from Los Angeles, MacKenzie Martin Crosley, came to this festival. Together with the participants of the Sea Sun Festival, she staged the final dance for the gala concert, which made the music visible.

According to the results of the jury, the Grand Prix was given to Dance Theater “Konopushki”, Russia and the Firebird Dance Theater – Encore, USA within the “Mediterranean Legends”.

We congratulate all participants on their success and hope to continue to enjoy their talents.

Participating countries: Uzbekistan, USA, Russia, Kazakhstan, Andorra, Georgia, Spain

Jury

Raffaella Crapio 

Sam

 

Postersea-sun-fest

 

Video

Results of XL Sea Sun Festival (July 2019, Spain)

Nominations «Choreographic groups and soloists»

  • Dance Theater «Konopushki», Irkutsk, Russia – folk stylized dance – III 13-15
  • Firebird Dance Theater – Encore, San Francisco and Cupertino, California, USA – folk stylized dance – mixed
GRAND PRIX

100 points

  • KARINA ALIMBAEVA, Tashkent, Uzbekistan – folk dance
  • Victoria Senderzon from Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA  – variety dance
  • DIANA LUZANOVA from Ballet of Elena and Daria Ermilovs «PLATINUM», Rybinsk, Russia – variety dance
  • Ryzhkova Sofia, Krasnogorsk, Russia – modern dance
  • Gloria Catherine Kompel from Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – variety dance
  • ZEBO ISMAILOVA, Tashkent, Uzbekistan – folk dance
  • Almaty Kids Fashion Show, Almaty, Kazakhstan  – fashion show Alina Senderzon and Victoria Senderzon from Firebird Dance Theater – Spotlight, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature
  • Trio from Ballet of Elena and Daria Ermilovs «PLATINUM», Rybinsk, Russia – variety dance
  • Dance group “Uzbekistan”, Tashkent, Uzbekistan – folk dance
  • Surkhon Sabolari, Termez, Uzbekistan – folk dance
  • Firebird Dance Theater – Encore, San Francisco and Cupertino, California, USA- theatre miniature – III 13-15
  • Dance Theater «Konopushki», Irkutsk, Russia – variety dance – III 13-15
  • Firebird Dance Theater – YAD, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – mixed
  • Theatre of clownery and free plastic “LESLIR”, Moscow, Russia – clownery
  • Dance Theater «Konopushki», Irkutsk, Russia – children’s dance
  • GEOMETRY DANCE COMPANY, LOS ANGELES, USA –contemporary
  • Group Guldasta, Samarkand, Uzbekistan – folk dance
  • Firebird Dance Theater – Teens, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – mixed
  • Ballet of Elena and Daria Ermilovs «PLATINUM», Rybinsk, Russia – variety dance
  • Dance Theater «Konopushki», Irkutsk, Russia – folk stylized dance – mixed
Golden diploma

from 90 to 99 points

  • ABDULLAEVA SOGDIANA, Termez, Uzbekistan – folk dance
  • BAKHRIDDINOVA MUSHTARIYBONU, Termez, Uzbekistan – folk dance
  • Karymsakova Zerde, Aktobe, Kazakhstan – theatre miniature
  • Soloist from Firebird Dance Theater – Encore, San Francisco and Cupertino, California, USA – musicals – II 10-12
  • DARYA MATVEEVA, Tashkent, Uzbekistan – folk dance
  • Polozova Veronika, Krasnogorsk, Russia – modern dance
  • Ellie Rochelle Gleyzer from Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature
  • Michelle Kelman from Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – variety dance
  • Duet from Firebird Dance Theater – Spotlight, San Francisco and Cupertino, California, USA – variety dance – I < 9 (6-8)
  • Gene Chumakov and Paulina Gicqueau from Firebird Dance Theater – Encore, San Francisco and Cupertino, California, USA -theatre miniature
  • Benjamin Giqueau and Gene Chumakov from Firebird Dance Theater – YAD, San
  • Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature
  • Anna Marie Burton and Uladzislau Lekhtsikau from Firebird Dance Theater – Teens, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature
  • Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – mixed
  • Firebird Dance Theater – Spotlight, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – I < 9
  • Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – mixed
  • Firebird Dance Theater – Spotlight, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – II 10-12
  • Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – III 13-15
  • Firebird Dance Theater – Roses, San Francisco and Cupertino, California, USA – theatre miniature – mixed
  • YOQUBOVA MUNISA, Termez, Uzbekistan – folk dance
Silver diploma

from 80 to 89 points

  • Scherbakova Valeria, Krasnogorsk, Russia – modern dance
  • Surkhon Sabolari, Termez, Uzbekistan – modern dance
Bronze Diploma

from 70 to 79 points

Nomination «Singing» (choirs, ensembles, duets, trios, soloists)

  • Theater of Song “VIVA”, Stavropol, Russia – pop singing
  • Nizharadze Sofiko, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Nizharadze Sofiko, Krasnogorsk, Russia – rock and rap
  • Chereshneva Varvara, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Studio of music and drama “MDM”, Krasnogorsk, Russia – musical
Golden diploma

from 90 to 99 points

  • LOVYAGIN MIKHAIL, Gatchina, Russia – pop singing
  • Nizharadze Sofiko, Krasnogorsk, Russia – jazz singing
  • Maria Filatova, Dnipro, Ukraine – pop singing
  • Olga Shchekoldina from Pop-vocal Studio «Academy of voice», Saint-Petersburg, Russia – pop singing
  • KAMILA ZAKHIDOVA, Tashkent, Uzbekistan – jazz singing
  • KAMILA ZAKHIDOVA, Tashkent, Uzbekistan – folk singing
  • Scherbakova Valeria, Krasnogorsk, Russia  – pop singing
  • Lukianenko Julia, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • KVON KSENIYA, Tashkent, Uzbekistan – pop singing
  • Rogova Varvara, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Mariya Krivenko, Nur Sultan, Kazakhstan – pop singing
  • Rudenko Andrey, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Skornyakova Elena, Moscow, Russia – pop singing
  • Natia Bibilashvili, Tbilisi, Georgia – pop singing
  • Jorge García López, Granada, Spain – pop singing
  • PAK ANNA, Tashkent, Uzbekistan – pop singing
  • Stanislav Barchenko from Pop-vocal Studio «Academy of voice», Saint-Petersburg, Russia – pop singing
  • Мariya Kazaryan from Pop-vocal Studio «Academy of voice», Saint-Petersburg, Russia – pop singing
Silver diploma

from 80 to 89 points

  • Moseyko Alexandra, Volgograd, Russia  – academic singing
  • Nuftolla Nuraiym from School of Art Altyn Zhumatina, Atyrau, Kazakhstan – folk singing
  • Khamza Aiyrys from School of Art Altyn Zhumatina, Atyrau, Kazakhstan – pop singing
  • Assylbekkyzy Zere from School of Art Altyn Zhumatina, Atyrau, Kazakhstan – pop singing
  • Moseyko Alexandra, Volgograd, Russia – pop singing
  • Vocal ensemble Atyrau, Atyrau, Kazakhstan – pop singing
  • Vasilenko Eva, Rostov-on-Don, Russia – pop singing
  • Pereyaslavec Vladimir, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Polovinko Anna, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Polyakova Ludmila, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Sofiia Molchanova, Andorra la Vella, Andorra – pop singing
  • Kochetkova Viktoria, Krasnogorsk, Russia – pop singing
  • Khushamova Rushana, Shirabad, Uzbekistan – pop singing
  • Pimonova Alena, Krasnogorsk, Russia, Teachers – pop singing
  • Bogdan Baliakin, Moscow, Russia – pop singing
  • Jorge García López, Granada, Spain – musical
  • Zamona, Bukhara, Uzbekistan – pop singing
Bronze Diploma

from 70 to 79 points

  • Mishel Molchanova, Andorra la Vella, Andorra – pop singing
  • Nikol Molchanova, Andorra la Vella, Andorra – pop singing
  • Kseniia Kmet, Barcelona, Spain – pop singing
Copper diploma

up to 70 points

Nomination «Instrumental groups and soloists»

  • Ensemble «Sadozarb», Samarkand, Uzbekistan – dayereh
  • YULDASHEVA FARZONA BAKHTIYOR KIZI, Fergana, Uzbekistan – violin
  • ISKANDAROV JAVOHIR, Bukhara, Uzbekistan – accordion
  • PAK TATYANA, TASHKENT, UZBEKISTAN – piano
  • ABDULLAEVA DIYORABONU MURODJON KIZI, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • NODIR ABDUMAJIDOV, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • POLINA IURKINA, Vyksa, Russia – piano
  • POLINA IURKINA & ANASTASIIA PONOMAREVA, Vyksa, Russia – piano
Golden diploma

from 90 to 99 points

  • LOLA RAKHMANKULOVA, Tashkent, Uzbekistan – saxophone
  • Fazilova Mariya, TASHKENT, UZBEKISTAN – piano
  • SAMIRA SHAKIROVA, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • ISLOMOVA MADINA, Bukhara, Uzbekistan – piano
  • KHALIMJONOVA MAFTUNA, Bukhara, Uzbekistan – piano
  • LOLA RAKHMANKULOVA, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • SAMIRA SHAKIROVA & NODIR ABDUMAJIDOV, Tashkent, Uzbekistan – piano
Silver diploma

from 80 to 89 points

  • ZHANERKE KALMANKUL, Almaty, Kazakhstan – piano
  • DONIYOR SHOKIRJONOV, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • MEKHRIZODA KHASHIMOVA, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • ZUBAYDO ODILOVA, Tashkent, Uzbekistan – piano
  • DONIYOR SHOKIRJONOV, Tashkent, Uzbekistan – piano/jazz
Bronze Diploma

from 70 to 79 points

Nomination «Students of art colleges, academies and institute/visual arts»

  • FAZLIDDIN NIZOMIDDINOV, Tashkent, Uzbekistan
  • Tyan Diana, Tashkent, Uzbekistan
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Kamildjanova Malika, Tashkent, Uzbekistan
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • ZHANERKE KALMANKUL, Almaty, Kazakhstan
Bronze Diploma
from 70 to 79 points

Photo – report

You can find the full photo report from the festival on our social media pages: