Report of XXXI Sea Sun Festival and Costa Brava Folk Festival (June 2017, Spain)

Unforgettable and unimaginably XXXI international festival-contest Sea Sun Festival was held! June of this year was particularly full of creativity and talent. There were so many participants that we had to conduct a competitive viewing in parallel at two stages, otherwise we would have to conduct a competitive viewing for more than a 24h! Surprisingly, at this festival the Grand Prix was taken by the group performing in the nomination “Drama” for the first time, which once again confirms that the talent has no limits. This year and especially June we will remember for a long time! We are waiting for all participants again, on our stages!

The countries wich participated:

Russia, Spain, Georgia, Kazakhstan, Indonesia, Lithuania, Canada, Ukraine, Argentina

Jury

  • Elena Manera
  • Susana del Saz

Poster

Results of XXXI Sea Sun Festival and Costa Brava Folk Festival June 2017, Spain

GRAND PRIX (Platinum diploma) go to Moscow, Russia with Foreign Language Centre in nomination  “Drama”.

Nominations «Choreographic groups and soloists»

  • KISLOVA KRISTINA/folk dance
  • 21st Century Integration School/modern dance
  • Choreographic collective “Mziuri”/folk dance
  • Varvara Vlasova/contemporary
  • «Adjilita»/modern dance
  • Theatre and choreography school Inside/variety dance/age category mixed 5-16
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Theatre and choreography school Inside/modern dance/age category mixed 11-14
  • Theatre and choreography school Inside/ folk stylized dance/age category mixed 11-14
  • BRIUKHOVA ULIANA/modern dance
  • BRIUKHOVA ULIANA/folk dance
  • GRIGOREVA EKATERINA/classical dance
  • CHALOVA SOFIA/folk dance
  • POLIAKOVA VLADLENA/modern dance
  • 21st Century Integration School/classical dance/age category 10-12
  • ZAITCEVA VICTORIA/modern dance
  • NIKONOVA MARIIA/variety dance
  • KIBARDINA SOFIA/Folk dance
  • «Ptitsy schastya»/folk dance/age category I
  • Theatre and choreography school Inside/variety dance/age category mixed 7-11
  • 21st Century Integration School/classical dance/age category 11-12
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • «Ptitsy schastya»/modern dance/age category I
  • Group «veselii veter»/variety dance/age category I ZOLOTAREVA POLINA/folk dance
  • NIKONOVA MARIIA/stylized folk dance
  • ZOLOTAREVA POLINA/variety dance
  • OLESIA FROLENKO/variety dance
  • SADAKOVA ALINA/modern dance
Bronze Diploma
from 70 to 79 points

Nomination «Singing» (choirs, ensembles, duets, trios, soloists)

  • MARKOVSKA KATERYNA/academic singing
  • Levani Eloidze/national song
  • Vlada Moldovanova/pop singing
  • Vlada Moldovanova/jazz singing
  • Mariam Tatulashvili/musical singing
  • Senior Choir of German Zhukovsky Kiev Children’s Art School/academic singing
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Tika Jajanashvili/academic singing
  • Ana Kerdzevadze/academic singing
  • Baranova Anastasiia/academic singing
  • SHCHERBAKOVA ARINA/pop singing
  • MAUTKHANOVA AKZHAN/pop singing
  • Duet from Theatre and choreography school Inside/folk singing
  • RAISKA TETIANA/pop singing
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • ALISA KRAVTSOVA/pop singing
  • Group «Veselii yroki”/pop singing
  • MALOVA MARIIA/pop singing
  • Shabalina Mariya/pop singing
  • Kozenko Sofia/pop singing
  • GLUKHIKH KATERINA/pop singing
  • LOZOVAYA DIANA/pop singing
  • SAКPAYEVA DAYANA/pop singing
  • NURABAYEVA ADELYA/pop singing
  • Amina Dzhafarova/pop singing
  • Mitiakova Viktoriia/pop singing
  • VIKTORIIA KRIUCHKOVA/pop singing
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • Group Malenikii korablik/pop singing/age category II
  • Group «Veselii veter»/pop singing/age category mixed 9-10
  • DAVID SUKHOLINSKIY-MESTECHKIN/pop singing
  • KARINA DAVITYAN/pop singing
  • ALEKSANDER BYKHOVSKIY/pop singing
  • STEFANIYA LUKYANOVA/pop singing
  • OLESIA FROLENKO/pop singing
  • ANASTASIIA LEDENEVA, DIANA VOLFSON/pop singing
  • ARINA GROT/pop singing
  • DARIA NIKOLAENKO/pop singing
  • ALEKSANDER BYKHOVSKIY/pop singing
  • LI DMITRII/pop singing
  • SHATALOVA VALERIIA/pop singing
  • ALIMOVA SAMIRA/pop singing
  • KARTASHOVA ANNA/pop singing
  • Mariam Datiashvili/pop singing
  • RADIONOVA DARIA/pop singing
  • KOCHERGINA VIKTORIYA/pop singing
  • Aleksandra Isavnina/pop singing
  • ZHAPAR AYAULYM/pop singing
  • Mariam Kandelaki/pop singing
  • BONDARTSEVA ALINA/jazz singing
  • KHACHINA ANASTASIIA/jazz singing
  • Trio Keso Khorava, Elene Samadashvili, Tika Jajanashvili/pop singing
  • Trio Giorgi Kobalava, Tekla Kezevadze, Elene Otarashvili/pop singing
  • SEREBRENNIKOVA LAURA/pop singing
  • ZHANGANASHEV AMIR/pop singing
  • KARTASHOVA VALERIYA/pop singing
  • DANA BARINOVA/pop singing
  • ANNA POTAРKINA/pop singing
  • Skorodumova Yana/pop singing
  • Duet Mangysh Diana, Sarsenbayeva Ayaulym/pop singing
  • BIZONOVA VERONIKA/pop singing
  • Skorodumova Yana/jazz singing
  • BEIBIT TOGZHAN/jazz singing
  • VICTORIA ERSHOVA/jazz singing
  • CHUKAYEVA OLGA/pop singing
  • Vocal ensemble «Mix»/pop singing
  • Vocal ensemble “The good life”/pop singing
  • Vocal ensemble “АNAHNUKAN”/pop singing
Copper diploma
up to 70 points

Nomination «Instrumental groups and soloists»

  • ILMA DUMČAITYTĖ/piano
  • BRIGITA BARTKUTĖ/piano
  • ZABIELICH-KOLBERT MARHARYTA/piano
  • The exemplary art collective ensemble of spoon “Barynya” /ensemble of russian folk instruments
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • JALILOV FATIKH/piano
  • RAKHIMBAY AMINA/piano
  • NURLANKYZY ADINA/piano
  • BIRYUKOV BOGDAN/piano
  • KARTASHOVA VALERIYA/piano
  • SIMONAS RUKANSKIS/piano
  • IEVA MACHTEJEVAITĖ/piano
  • AUSTĖJA BREIVYTĖ/piano
  • LEONARDAS JAKELIS, IEVA GUDAVIČIŪTĖ/cornet & piano
  • Duet Daria Dubinkina, Elena Shulepova/piano
  • KUMARBEKOV MALIK/guitar
  • ASHIMKHAN ALMAT/kobyz
  • Folklore ensemble of Kazakh folk instruments “ZHAZ KANAT”/ folk ensemble
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • IMANGELDI AIDANA/violin
  • SHAKHMURATOVA ZERE/violin
  • ABDEZ ALTYNAY/violin
  • ALIMOVA SAMIRA/piano
  • KOSHKARBAYEVA ARAILYM/piano
  • KUSSAINOVA DIANA/piano
  • YELEUOVA BIKHANYM/piano
  • DUET BIRYUKOV BOGDAN & KARTASHOVA VALERIYA/piano
  • NASHARIPOVA RABBIYA/piano
  • DUET BEKBOSYN DIAS & BEKBOSYN DULAT/dombra & piano
  • BAIZAKOV YERNUR/dombra
  • ORAZALIYEV SULTAN/dombra
  • Beisembayev Ansar/dombra
  • Amidullayeva Malika/kobyz
  • TRIO BAIGOZHINA LEILA, BAIMBETOV ALMAZ, MAULEN   ALUA/kobyz
  • Akbayeva Akmaral/kobyz
  • Quintet of guitarists “Expromt”/ensemble of guitarrist
  • Dombra ensemble “Kos yshek”/dombra ensemble
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • MUSSINA BIBIGUL/violin
  • CHARY ADINA/piano
  • GLUKHIKH KATERINA/piano
  • LOZOVAYA DIANA/piano
  • SAКPAYEVA DAYANA/piano
  • SHUBAYEVA ZHANERKE/piano
  • BEKBOSYN DULAT/piano
  • CHARY ADINA/dombra
  • ZHAXLYK TOMIRIS/dombra
Copper diploma
up to 70 points

Nominations «Theatre»

  • Foreign Language Centre/drama
GRAND PRIX
100 points
  • Theatre and choreography school Inside/theatrical miniature/age category mixed 7-16
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Theatre and choreography school Inside/pantomime
  • OLESIA FROLENKO
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • Group «Veselii yroki”/age category I
  • ALISA BYKHOVSKAYA
  • Group «Veselii veter»/age category mixed 9-10
  • ALEKSANDRA MININA, LI DMITRII
  • ALEKSANDER BYKHOVSKIY, ARINA GROT
  • Theatre and choreography school Inside
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • ANASTASIA NIKIFOROVA
  • Theatre and choreography school Inside/variety miniature
Copper diploma
up to 70 points

Photo – report

Full photo report from the festival in our social pages: