Report of Fiestalonia – Georgia (October 2018, Tbilisi)

From 24 to 29 October 2018, once again hospitable Georgia welcomed the talented and bright participants of the international competition “Fiestalonia Georgia” in its capital. The eventful program of this cultural festival was generous with creative activities and interesting excursions, allowing young talents to taste the richness of the local culture.

The contest was held in the magnificent Garden Hall, after which the participants were offered excellent master classes on Georgian dance and Georgian polyphonic singing.

Fiestalonia Georgia is not only a competition between talents, but a creative meeting and exchange of invaluable experience. The result of joint work of participants and members of the jury of the contest was a fantastic flashmob in the picturesque Rike Park. The final point of the festival program put a solemn gala concert and a touching awards ceremony!

Beautiful voices, elegant dance moves, bright costumes, incredible performances and brilliant smiles of the participants did not leave the spectators indifferent!

 

Jury

  • Merab Mamulashvili
  • Natia Mtiulishvili
  • Nikoloz Kherkhadze
  • Maya Datunashvili

Poster

Report of Fiestalonia - Georgia (October 2018, Tbilisi) Report of Fiestalonia - Georgia (October 2018, Tbilisi)

Results of Fiestalonia – Georgia (October 2018, Tbilisi)

Nomination «Singing» (choirs, ensembles, duets, trios, soloists)

  • Male Chamber Choir Permoník/folk singing
Platinum diploma
GRAND PRIX 100 points
  • Zlatoslava Baranova/folk singing
  • Salvaridoy Sofia/pop singing
  • Mariam Oragvelidze/pop singing
  • Nikoloz Meparishvili/pop singing
  • Grigoriadoy Fotini/pop singing
  • Aristadi Maria/folk singing
  • Grigoriadoy Fotini/folk singing
  • Wei  Shupeng/academic singing
  • Children’s Choir “Cantilena/academic singing
  • Male Chamber Choir Permoník/academic singing
  • Ensemble of Old Music «Choral»/academic singing
  • Choir “Algetelebi” from Rustavi School of Folklore/folk singing
  • Górniczy Chór Męski (Male Miner’s Choir)/folk singing
  • Choir of First graders from Sulkhan Tsintsadze Tbilisi School of Art N16/pop singing
  • Children’s Vocal Ensemble of Z. Paliashvili School of arts/pop singing
  • Tbilisi Youth Choir “Camerata”/pop singing
  • Vocal group “Gross Oktet”/pop singing
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Davogian Sergios/pop singing
  • Valavanidoy Anastasia/pop singing
  • Aristadi Maria/pop singing
  • Ketevan Antidze from Studio “NAMI/bluez
  • Zlatoslava Baranova/pop singing
  • Anna Tsitskishvili from Studio “NAMI/pop singing
  • Davogian Sergios/folk singing
  • Valavanidoy Anastasia/folk singing
  • Salvaridoy Sofia/folk singing
  • Zlatoslava Baranova/jazz singing
  • Children’s Chamber Choir “VASANTA/children’s academic vocal
  • Górniczy Chór Męski (Male Miner’s Choir)/academic singing
  • Górniczy Chór Męski (Male Miner’s Choir)/pop singing
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • Vocal ensemble “SATYA”/academic singing
Bronze Diploma
from 70 to 79 points

Nominations «Choreographic groups and soloists»

  • Klaipeda Queen‘s Luize Youth center  dance group “Junga”/ ballroom dance
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Duet from Bahar Ensemble, group Spirit of the Caucasus/folk dance
  • Bahar Ensemble, group Spirit of the Caucasus/folk dance
  • Klaipeda Queen‘s Luize Youth center  dance group “Junga”/ modern dance
Silver diploma
from 80 to 89 points

Nomination «Instrumental groups and soloists»

  • Zhou Xinyu/piano
  • Zhou Geyang/piano
  • Jazz-Orchestra Revaz Lagidze Musical School/instrumental music
  • Folk music ensemble “ Zhaleika”/ folk music ensemble
  • Folkloric Ensemble “Tamaris”/folk music ensemble
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Polina Iumankina/piano
  • Irakli Ksovreli/guitar
  • Rusanova Liudmila/piano
Bronze Diploma
from 70 to 79 points

Nomination «Artists and authors of the decorative and applied arts’ products»

  • Azarin Hajizada
  • Maryam Jafarova
  • Roya Novruzova
  • Rufat Rasulov
  • Adil Demirtash
  • Aybaniz Yusubova
  • Gunel Huseynova
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Aynel  Babayeva
  • Mirmuhammad Azizli
  • Leyli Aliyeva
  • Aisha Gambarli
  • Rajab Yusubov
  • Bahruz Zamanov
Silver diploma
from 80 to 89 points

Photo – report

Full photo report from the festival in our social pages: